Zaznacz stronę
festiwal przyjaciół meskaliny I
2014

cykl specjalnych koncertów i innych wydarzeń urodzinowych z okazji 4-lecia Klubokawiarni Meskalina w 2014 roku
bilet jednodniowy: 20 zł
bilet na wszystkie koncerty: 30 zł
bilety dostępne: w klubie, Centrum Informacji Miejskiej, w serwisie bilety24.pl

Z okazji 4-lecia Klubokawiarni Meskalina, przez cały czerwiec odbywać się będą koncerty i inne wydarzenia urodzinowe. Chcielibyśmy w ten sposób podkreślić kulturotwórczą wartość tego miejsca, w którym na przestrzeni kilku lat odbyło się kilkaset koncertów polskich i zagranicznych artystów (z których kilka zostało zarejestrowanych i wydanych w ramach własnego wydawnictwa muzycznego Live@Meskalina) miejsca, w którym gościliśmy dziesiątki kulturalnych wydarzeń: festiwali, pokazów filmowych, spektakli, spotkań literackich czy wystaw.
Jednak to miejsce tworzą przede wszystkim ludzie – ci którzy tu zaglądają, artyści, nasza załoga, a także ci, którzy, mamy nadzieję, jeszcze tu zajrzą – wspólnie chcemy świętować czwarty rok naszej działalności dlatego z tej okazji przygotowaliśmy specjalny urodzinowy program.


Halla-Nordfjord-fot-Arek-Pop

21 czerwca
20.00 Halla Nordfjord
Kiedy Halla Nordfjörd przyleciała po raz pierwszy do naszego kraju, nikt do końca nie wiedział, czego się spodziewać po jej występach. Fakty były takie, że wszędzie grała dla pełnych sal. Pochodzi z Reykjaviku. Co ma do zaoferowania? Piękny głos i równie ładne melodie, który gra na swojej gitarze. Artystka dała wiele koncertów w Islandii (m.in. na najsłynniejszym festiwalu na wyspie – Iceland Airwaves), ale odwiedziła też inne kraje Europy jak choćby Danię, Niemcy, Wyspy Owcze czy Anglię (wystąpiła na The Great Escape Festival w Brighton). W Meskalinie występowała na każdej polskiej trasie. Tym razem jednak, przyjeżdża specjalnie by zagrać z okazji naszych urodzin, tak jak wszyscy pozostali wymienieni wyżej artyści.

agatha

21.00 Agata

Agatha została zauważona w 2011 roku w konkursie muzycznym “Make More Music”. „Wśród tysiąca nadesłanych nagrań od razu zauważyliśmy dziewczynę o fantastycznym głosie” – mówił Piotr Metz, jeden z jurorów konkursu. W lipcu 2012 roku, w Preisner Studio, w Niepołomicach pod Krakowem, artystka nagrała 11 utworów, które razem tworzą debiutancki album Agathy “As I Am”. Od tego czasu odwiedziła kilka miast w Polsce. Ma za sobą również dwa koncerty radiowe – w poznańskim Radio Merkury, realizowanym na żywo z Klubokawiarni Meskalina, oraz w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce.

22.00 Zhenia Urich
Zhenia Urich wielokrotnie koncertował w Meskalu i Meskalinie, wypracowując sobie renomę najbardziej energetycznego barda. Zhenia to człowiek sam w sobie, jest tym, co tworzy – całością, z której się nie wybiera, lecz przyjmuje wszystko co daje. To postać, którą się zapamiętuje…i to dobrze. Bo to dobre wspomnienie. ( Kinga Kokot)

23.00 Kev Fox
Pochodzący z Manchesteru, mieszkający w Poznaniu, wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. W 2011 roku wydał swój debiutancki album „King For A Day” i z początkiem 2012 roku wraz ze swoim zespołem ruszył w wielką europejską trasę koncertową obejmującą m.in. Niemcy, Holandię, Belgię, Wielką Brytanię, Francję, Portugalię, Hiszpanię, Włochy, Węgry, Szwajcarię, Chorwację i Polskę. Kev Fox, wielokrotnie występował w Meskalinie, w różnych konfiguracjach artystycznych.

24.00 QL HEAD + Siara

mooryc

1.00 Mooryc
Mooryc czyli Maurycy Zimmermann – poznański muzyk, poruszający się w klimatach muzyki elektronicznej, którą od jakiegoś już czasu tworzy w Berlinie choć dość często odwiedza Poznań, jeśli ma ku temu dobrą okazję.


hello_mark

22 czerwca

20.00 Hello Mark

HELLO MARK powstał pod koniec 2011 roku w Poznaniu. Zespół działalność rozpoczął od zamieszczenia na kanale YouTube czterech utworów z sesji „Live@Home”. Niespodziewanie trafiły one na ogólnopolskie anteny radiowej Czwórki i Eski Rock, a w maju 2012 HELLO MARK zagrał transmitowany na żywo koncert w Programie IV Polskiego Radia. Na żywo w radio grupa zagrała także we wrześniu 2013 – na inaugurację koncertowego sezonu w Studio im. Komedy Radia Merkury.
W kwietniu 2013 ukazał się pierwszy oficjalny singel zespołu – „Never Ending Story”. Utwór trafił na anteny m. in. Trójki, Czwórki i Eski Rock, a na Liście Przebojów Radia Merkury dotarł do 2 miejsca. Utwór ilustrował teledysk w reżyserii laureata filmowego festiwalu w Gdyni – Marcina Mikulskiego. Za kamerą stanął inny poznaniak – Maciej Twardowski, twórca klipu „Trzy sny o tym samym” grupy Myslovitz.
W listopadzie, tuż przed ukazaniem się płyty, zespół wypuścił drugi singel – „Close Your Eyes”. Do piosenki powstał, kręcony częściowo nad morzem, teledysk Dawida Powickiego.
Podczas koncertu w Meskalinie zespół zagra wszystkie utwory z płyty „Close Your Eyes”. Nie zabraknie także kilku nowszych utworów, które zasygnalizują nowy kierunek muzycznych poszukiwań zespołu.

HELLO MARK zagra w składzie:
Oskar Staszak – śpiew
Michał Kmieciak – instrumenty klawiszowe
Jarek Krawczyk – instrumenty klawiszowe
Filip Kwadrat Martyniec – bas
Adam Fordon – perkusja
Michał Gołąbek – gitara

21.30 Peter J. Birch & The River Boat Band
Oto historia prawdziwa! Zagrali pierwszą próbę. Kilka dni później zagrali pierwszy koncert! W Krakowie, dla kilkuset osób – podczas juwenaliów. Tuż po pierwszym koncercie zostali zaproszeni na Opener Festival do Gdyni. Dzień po tym zaproszeniu, mając na koncie jeden występ, przyszło zaproszenie na OFF Festival Artura Rojka. Później odezwali się Słowacy z Poke Festival… i tak rozpoczęła się ta historia. Wszystko dotyczyło kapeli, która miała jeden koncert i trzy próby na koncie! Grają alternatywny folk, american country, szeroko pojęte indie. Grupę tworzą muzycy znani z wielu znanych alternatywnych grup – takich jak Happy Pills, Silver Rocket, Let The Boy Decide, Blue Raincoat czy Turnip Farm.

Peter J. Birch naprawdę nazywa się Piotr Jan Brzeziński. Pochodzi z Wołowa, miasta położonego na Dolnym Śląsku. Koncertował w miastach i miasteczkach na terenie całej Polski, ale też zagranicą – we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Czechach, na Litwie, Słowacji oraz Łotwie. Łącznie może pochwalić się ponad dwusetką występów, a ma raptem 22 lata!

Po występach na letnich festiwalach Poke, Opener i OFF, przed Peterem i The River Boat Band kilka kolejnych koncertów.

Grupę tworzą muzycy znani z wielu alternatywnych kapel:
Piotrek Brzeziński – gitara, wokal (Turnip Farm, More Than Three)
Marcin „Lokis” Lokś – gitara basowa (Blue Raincoat, Turnip Farm)
Mariusz „Gobas” Szypura – syntezatory, gitara (Silver Rocket, Happy Pills)
Krystian „Pilu” Pilarczyk – perkusja (Let The Boy Decide, Blue Raincoat, Low-Cut)
Tomasz „Sztrex” Sztrekier – przeszkadzajki (Blue Raincoat, Turnip Farm)

Jazzpo_EP2

23.00 Jazzpospolita
Początki Jazzpospolitej sięgają roku 2008, kiedy Wojtek Oleksiak i Stefan Nowakowski postanowili wspólne jamowanie zamienić w zespół. Na początku 2009 dołączyli Michał Załęski i Michał Przerwa-Tetmajer i w tym składzie grupa wydała swoją pierwszą płytę EP. EPka otrzymała świetne recenzje, tak samo ciepło przyjęła ją publiczność, co zaowocowało kilkunastoma koncertami klubowymi, a Jazzpospolita zyskała miano jednego z ciekawszych młodych zespołów bez wydanej płyty. Dzięki temu muzycy podpisali kontrakt płytowy z poznańską oficyną Ampersand i w 2010 wydali pierwszy długogrający album „Almost Splendid”.
Płyta okazała się jednym z najlepiej przyjętych polskich debiutów ostatnich lat. Fuzja nu-jazzu, elektroniki i zmysłu melodycznego pozwoliła dotrzeć do wrażliwości zarówno miłośników tradycji jazzowej, jak i fanów z kręgów indie, post-rocka czy po prostu ambitnego popu. Drugi album pt. „Impulse” pokazał inne oblicze zespołu – znacznie bardziej rozimprowizowane, niespokojne i psychodeliczne. Zamysłem było oddanie na płycie tego, co dzieje się podczas koncertów Jazzpospolitej. Mimo zmiany estetyki druga płyta również została bardzo przychylnie oceniona zarówno przez fanów, jak i recenzentów.
Od chwili debiutu zespół znajdował się w niemal nieustającej trasie koncertowej. Jazzpospolita zagrała ok. 150 koncertów w Polsce, Wielkiej Brytanii, Danii, Rosji, Bułgarii, Belgii i Rumunii, występując m.in. na festiwalach Open’er, Męskie Granie 2011 i 2012, London Jazz Festival, Copenhagen Jazz Festival, Garana Jazz Festival, Kaliningrad City Jazz. Uznanie dla występów Jazzpospolitej na żywo wyraziła redakcja 3 Programu Polskiego Radia, nazywając zespół odkryciem koncertowym roku 2011.
Zakończywszy trwającą niemal pół roku trasę „Impulse”, muzycy postanowili oddać swoje kompozycje w ręce zaprzyjaźnionych i cenionych przez nich producentów. Celem tego eksperymentu było sprawdzenie jak utwory Jazzpospolitej zabrzmią przepuszczone przez pomysłowość i wrażliwość innych twórców.
EP „RePolished Jazz” miała swoją e-premierę 9 listopada 2012, a zespół ruszył w kolejną trasę koncertową trwającą aż do końca roku. Wkrótce okazało się że intensywne lata 2009-2012 zostaną podsumowane w sposób najlepszy z możliwych – poprzez wydanie całej dyskografii na płytach winylowych. Wyczekiwane przez członków zespołu i ich zwolenników wydawnictwo ujrzało światło dzienne wraz z początkiem października.