Zaznacz stronę

11 maja, poniedziałek, godz. 19.00

bilety: 15/20 zł

Kolejny przedstawiciel wyspy gejzerów, wulkanów i wodospadów odwiedzi nasz kraj. Svavar Knútur z Islandii wystąpi w Poznaniu, w klubie Meskalina (Stary Rynek 6) w poniedziałek, 11 maja. Jeśli chcecie poznać tradycyjne pieśni Islandii i zobaczyć świetnego komika zarazem, zajrzyjcie na jego koncert! Na wyspie jego muzykę dziennikarze opisują się jako „pop trolli i folk fiordów”. Sprawdźcie, co się za tym kryje!

Svavar-Knutur-promo

Svavar Knútur był już w Polsce dwukrotnie, w Meskalinie oczywiście też. Zagrał porywające koncerty. Publiczność płakała… ze śmiechu i zasłuchiwała się uważnie w jego muzyce. To komik i songwriter jednocześnie! Artysta wykonuje autorskie utwory po angielsku i islandzku, akompaniując sobie na gitarze. To głównie spokojne, kameralne piosenki opowiadające o bólu, nadziei i radości. Svavar nurkuje w mętne wody ludzkiej kondycji. Jeśli cenisz muzykę Nicka Drake’a, Willa Oldhama (Bonnie „Prince” Billy), Nicka Cave’a i Krisa Kristoffersona, polubisz też twórczość Svavara.

Artysta ma też „drugą twarz” – jest świetnym komikiem! Svavar znany jest z grupy Hraun, z którą utworem „Astarsaga ur fjollunum” podbił międzynarodowy konkurs BBC World Service występując dla milionów widzów i słuchaczy na całym świecie.

W dorobku Svavara są trzy solowe albumy „Kvöldvaka” (Pieśni przy ognisku), „Amma – songs for my grandmother” (Amma – pieśni dla mojej babci) i „Ölduslóð”. Płyty otrzymały entuzjastyczne recenzje w islandzkiej (ale też niemieckiej i brytyjskiej) prasie muzycznej.

Drugi z albumów „Amma – songs for my grandmother” jest hołdem dla islandzkich pieśni ludowych i tradycyjnych. Svavar zarejestrował materiał używając wyłącznie gitary, ukulele i fortepianu, aby przedstawić klasyczne utwory, doskonale znane na wyspie. Album został wielkim hitem na Islandii. Kolejną płytę nagrał z Marketą Irglovą, zdobywczynią Oscara za piosenkę „Falling slowly” do filmu „Once”.

Jednak po dwóch wizytach Islandczyka w naszym kraju wiemy jedno: o nim nie warto pisać – trzeba go zobaczyć na żywo! Występ w Poznaniu odbędzię się w ramach europejskiego tourne!

Posłuchaj Svavara: www.svavarknutur.bandcamp.com lub tutaj: www.svavarknutur.com