Zaznacz stronę

sva27 września, godz. 20:00
Svavar Knútur
Bilety tylko 10 zł

Halla Nordfjörd, ET Tumason, Snorri Helgason – ci islandzcy songwriterzy odwiedzili Polskę w ostatnich miesiącach. We wrześniu do naszego kraju na dwa występy przybędzie Svavar Knútur, kolejny przedstawiciel wyspy gejzerów, wulkanów i wodospadów.
Artysta wykonuje autorskie utwory po angielsku i islandzku, akompaniując sobie na gitarze. To głównie spokojne, kameralne piosenki opowiadające o bólu, nadziei i radości. Svavar nurkuje w mętne wody ludzkiej kondycji.
Jeśli cenisz muzykę Nicka Drake’a, Willa Oldhama (Bonnie „Prince” Billy), Nicka Cave’a i Krisa Kristoffersona, polubisz też twórczość Svavara.

Artysta znany jest z grupy Hraun, z którą utworem „Astarsaga ur fjollunum” podbił międzynarodowy konkurs BBC World Service występując dla milionów widzów i słuchaczy na całym świecie. W dorobku Svavara są dwa solowe albumy „Kvöldvaka” (Pieśni przy ognisku) i „Amma – songs for my grandmother” (Amma – pieśni dla mojej babci). Płyty otrzymały entuzjastyczne recenzje w islandzkiej (ale też niemieckiej i brytyjskiej) prasie muzycznej.

Drugi z albumów „Amma – songs for my grandmother” jest hołdem dla islandzkich pieśni ludowych i tradycyjnych. Svavar zarejestrował materiał używając wyłącznie gitary, ukulele i fortepianu, aby przedstawić klasyczne utwory, doskonale znane na wyspie. Album został wielkim hitem na Islandii.
Płytę zarejestrowano w salonie Svavara, w centrum Reykiaviku, podczas koncertu dla znajomych i rodziny. – Akustyk, odpowiedzialny za nagłośnienie, siedział w kuchni i kontrolował dźwięk. Nastrój był niezapomniany – wspomina artysta – Była tam też moja babcia. Usiadła i słuchała starych, dobrze znanych piosenek, które zawsze chciała śpiewać dla wojska. Wszystkie utwory z tej płyty są dla mnie ważne i zajęły szczególne miejsce w moim sercu. Jeśli słuchasz uważnie tego albumu, rozpoznać dźwięk przejeżdżających za oknem samochodów lub skrzypiące krzesła. Ale myślę, że to wszystko sprawia, że album jest ?jeszcze bardziej swojski – dodaje Svavar

www.myspace.com/mrknutur