Zaznacz stronę

17 maja, godz. 19.00
Spotkanie z Krzysztofem Vargą

Motywem przewodnim spotkania będą „Trociny” – najnowsza powieść autora. Prowadzący rozmowę – Magdalena Koper i Grzegorz Janoszka – zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniu. Spotkanie jest pierwszą promocją książki w Poznaniu („Trociny” ukazały się 25 kwietnia).

Akcję poparli: Wydawnictwo Czarne (które tę pozycję wydało), Telewizja WTK, Portal Epoznan.pl, Księgarnia Bookarest (dzięki której będzie można nabyć wydawnictwo na stoisku w Meskalinie), Portal Stankupienia.pl i Grupa Literyczna NA KRECHĘ.

„Najnowsza powieść Krzysztofa Vargi to brawurowy pamflet na współczesność. Razem z głównym bohaterem, pięćdziesięcioletnim komiwojażerem, możemy popastwić się nad wszystkim, co na co dzień doprowadza nas do szału – pasażerami PKP, smrodem na klatce schodowej, szkoleniami integracyjnymi i modną młodzieżą w kawiarniach. Piotr sączy jad nienawiści i bezlitośnie obnaża słabostki i śmieszności współczesnego Polaka. Tworzy pełnokrwiste i przeraźliwie wierne portrety toksycznych rodziców, pazernej byłej żony, żałosnych nuworyszy, miłośników kebabów i korporacyjnych wymoczków.
Przeszywające spojrzenie szydercy zdziera pancerz hipokryzji, który ma osłaniać resztki godności i uchronić przed zranieniem. Wszyscy są niespełnieni, nieudolnie skrywający życiowe rozczarowania, zawistni i śmiertelnie przerażeni wizją samotności.
Jest to obraz zniekształcony, karykaturalny i nieodparcie śmieszny.
Trociny to prozatorski majstersztyk – znakomita, cyniczna i błyskotliwa rozrywka na najwyższym poziomie, nie tylko dla socjopatów. Ku przestrodze…”

KRZYSZTOF VARGA (ur. 1968, Warszawa) – powieściopisarz, eseista, felietonista. Opublikował powieści „Chłopaki nie płaczą” (1996), „Śmiertelność” (1998), „Tequila” (2001; książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2002), „Karolina” (2003) i „Nagrobek z lastryko” (2007). Za tę ostatnią autor otrzymał nagrodę Książka Zimy 2006/2007. „Nagrobek z lastryko” był również nominowany do Nagrody Mediów Publicznych „Cogito” i znalazł się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej Nike 2008. Krzysztof Varga jest także autorem prozy eseistycznej „Bildungsroman” (1997) oraz tomu prozy „45 pomysłów na powieść” (1998), za który otrzymał nagrodę Fundacji Kultury. Wspólnie z Pawłem Duninem-Wąsowiczem opublikował słownik literatury najnowszej „Parnas Bis. Słownik literatury polskiej urodzonej po 1960 roku” (1995), a ponadto z tymże i z Jarosławem Klejnockim – antologię wierszy najnowszych „Macie swoich poetów” (1996). W 2008 roku opublikował „Gulasz z turula” (2008), za który otrzymał nagrodę czytelników Nike 2009.
Książka znalazła się ponadto w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” oraz w finale II edycji Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”. Książki Krzysztofa Vargi tłumaczone są na węgierski, bułgarski, słowacki, serbski, ukraiński, chorwacki.
Mieszka w Warszawie na Mokotowie.