10-11 kwietnia
Short Waves
Program Studio Munka
Fabuły, program 30. minut:
1. Łaska, reż. Eliza Subotowicz, 2012, 18’
Weronika przybywa wraz z dziewięcioletnią córką do małego miasta. Plan, który ma zamiar zrealizować, wymaga spotkania z dawna nie widzianą osobą – Tomaszem, księdzem w miejscowej parafii. Spotkanie po latach przybiera nieoczekiwany obrót. Niespodziewana wizyta otwiera stare rany.
2. Basia z Podlasia, reż. Aleksander Dembski, 27’
Holender Ebert zafascynowany wizerunkiem Polek, wykreowanym za sprawą Internetu, szuka w Polsce żony. Wszystkie napotkane po drodze kobiety chcą się wydać za Holendra. Jedynym ze sposobów na znalezienie właściwej kandydatki na żonę jest organizacja castingu. Komedia w satyryczny sposób pokazuje różnice w postrzeganiu współczesnego świata przez ludzi z zachodu i wschodu Europy.
3. Jezioro, reż. Jacek Piotr Bławut, 2011, 28’
„Cudza dusza – ciemny las” to kluczowa sentencja dla tego filmu. „Jezioro” opowiada historię Tadeusza, który po śmierci żony próbuje odkryć pozostawioną przez nią w głębinach jeziora tajemnicę. To opowieść o zawikłanych relacjach międzyludzkich oraz o próbie odzyskania czasu straconego, próbie poznania osoby, której już nie ma. Jednak tytułowe jezioro będące dla Uli „kochankiem”, dla Tadeusza staje się śmiertelnym wrogiem. Tajemnica ukryta w jego głębinach staje się obsesją głównego bohatera. Wyrzuty sumienia, pragnienie zbliżenia się do żony, a może nieopanowana ciekawość prowadzą go coraz głębiej w jego otchłań.
4. Koleżanki, reż. Sylwester Jakimow, 2011, 33’
Dwie nastolatki wyruszają w piątkową, wieczorną podróż po mieście. Wystrzałowo ubrane, po dawce alkoholu zwracają na siebie uwagę zachowując się wyzywająco i wulgarnie – zaczepiają przechodniów, pasażerów autobusu. Podczas podróży w dyskusji obu dziewczyn powraca intymny problem nastolatki z jej „chłopakiem”. Film składa się z retrospekcji bohaterki i retrospekcji mijanych przez nią ludzi.
Animacja, dokument:
1. Gwizdek, reż. Grzegorz Zariczny, 2012, 16’, dokument
Marcin to młody chłopak z małej miejscowości pod Krakowem. Niespiesznie wkracza w dorosłe życie. Nie podoba się to matce, która oczekuje od niego konkretnych decyzji i działań – znalezienia lepszej pracy i przyszłej żony. Ponadto Marcin jest też początkującym sędzią piłkarskim – co tydzień na meczach amatorskich drużyn musi wysłuchiwać niewybrednych komentarzy i ocen swojej pracy wygłaszanych przez piłkarzy i kibiców…
2. Dróżnik, reż. Piotr Szczepanowicz, 2012, 12’, animacja
Kameralny film, skupiony na człowieku i jego niewielkim otaczającym go świecie. Bohaterem filmu jest samotny mężczyzna pracujący jako dróżnik w miejscu gdzie nikt praktycznie nie przechodzi, a żaden z pociągów nie zaznaje tam postoju. Jedyną jego rozrywką jest gra na trąbce. Jednak nastaje dzień, w którym Dróżnika spotyka szansa zmiany swojego dość monotonnego życia.
3. Rondo, reż. Artur Kordas, 2012, 6’, animacja
Historia człowieka zmierzającego, wydawałoby się, w świadomie obranym kierunku i konkretnym celu. Budząc się o poranku na pustyni rozpoczyna swoją wędrówkę dobrze sobie znaną drogą. Kiedy słońce chowa się za horyzontem, ostatkiem sił trafia w końcu do miejsca, które wydaje się być jego domem…
4. Zabawki Cesarza, reż. grupa filmowa 3czwarte.eu oraz Grzegorz Wierzchowski, 2011, 10’ dokument/animacja
Dokument półanimowany opowiadający o dzieciństwie dojrzałego człowieka oraz jego pasji. Zaczynał jak większość jego rówieśników – od zbierania znaczków, etykiet po napojach i naklejek, jednak dziś jego kolekcja liczy kilkaset tysięcy eksponatów, a on sam nazywany jest Cesarzem Kolekcjonerów.
5. Jajko i Kura, reż. Ewa Podgórska, 2012, 25’, dokument
Do dużego domu wsi przyjeżdżają kobiety w różnym wieku na tzw. „Krąg”. Jest to nieformalne spotkanie kobiet, które w oderwaniu się od rytmu codziennego życia dzielą się swoimi doświadczeniami. Film opowiada o relacjach matek i córek, które próbują przełamać schemat nieszczęśliwego życia oraz odnaleźć drogę do wzajemnego zrozumienia. Udział w „kręgu kobiet” ma im w tym pomóc.
6. Distance, reż. Marcin Wojciechowski, 2012, 9’, animacja
Próba graficznej transpozycji stanów psychiki, zachowań i napięć towarzyszących codziennym próbom komunikacji werbalnej pomiędzy dwojgiem ludzi. Rodzaj rozmowy, w której słowa są zastępowane graficznymi ekwiwalentami artykułowanymi przez rozmówców, przyjmującymi postać typograficznych elementów unoszących się w przestrzeni pomiędzy postaciami bohaterów. To tam na styku dwóch światów tworzą się sprzężenia, tarcia, kolizje ukazujące fundamentalny mankament codziennej egzystencji – nieumiejętność komunikacji. Słowa krążą po niewidzialnych trajektoriach częstokroć nie docierając do odbiorców, mijając się i gubiąc drogę. Repetycje gestów, słów, sygnałów tworzą swoistą mantrę znaczeń, prób określania, nazywania i wytyczania własnych granic mentalnej niezależności często utrudniającej wzajemne współistnienie.
7. Życie stylem dowolnym, Adam Palenta, 2012, 8’, dokument
Na pozór zawody jak każde inne – oko kamery przygląda się zawodnikom startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Jest jednak coś, co odróżnia relacjonowane wydarzenie od innych – to pojęcie „rywalizacji”. Uczestnicy zawodów nie konkurują z przeciwnikami, lecz z własnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Zawodnicy wspierają się, udowadniając, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami ale przede wszystkim pokonanie własnych słabości.
8. Przyjęcie, reż. Maciej Bochniak, 2011, 10’, dokument
Jedno wnętrze, wielu młodych, „niezwyczajnych” ludzi. Odprawiając dziwne rytuały na długich i mrocznych korytarzach pewnej poważnej instytucji czekają na swoje pięć minut, które może odmienić ich życie. Kim są i po co tu przyszli?