Zaznacz stronę

4 grudnia

Od wydania debiutanckiej „Hellady” (2013) duet REBEKA konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku muzycznym. Zdobyli tytuł Płyty Roku 2013 (Gazeta Wyborcza) i zagrali dwie długie trasy koncertowe w Polsce. W styczniu 2015 roku w czasie ich koncertu warszawski Basen był pełny, a publiczność liczyła ponad 1000 osób. Rebeka regularnie odwiedza zagraniczne sceny (koncerty między innymi w Anglii, Niemczech, Francji, Czechach i na Litwie, a nawet w Południowej Korei). Jako jeden z nielicznych polskich zespołów wystąpili w ramach Boiler Room (m. in.: obok Władysława Komendarka). W roku 2014 wydali znakomicie przyjętą EPkę „BREATH”.

rebeka

Rebeka powstała w 2008 roku z inicjatywy Iwony Skwarek, kompozytorki i autorki tekstów, do której w 2010 roku dołączył producent Bartosz Szczęsny. W tym składzie zespół nagrał debiutancką płytę „Hellada” (2013). Rebeka to połączenie dwóch silnych indywidualności w imię jednego, jeszcze silniejszego bytu muzycznego. Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny to wymagające wiele od siebie nawzajem, skrajnie odmienne osobowości. Dzięki starciu ich, często odmiennych, spojrzeń na muzykę Rebeka jest zespołem nietuzinkowym, który apogeum wspólnej energii osiąga w czasie koncertów.

Iwonę i Bartosza fascynuje z jednej strony popowość i melodyjność, a z drugiej szukanie ciekawych brzmień i eksperymentowanie. Łączą elektronikę z ambitnym popem. Używają do swych kompozycji różnorakich sprzętów: syntezatorów analogowych z lat 80-tych, zabawkowych cyfraków, gitary elektrycznej i basowej, dyktafonu taśmowego. Ich muzyka jest pełna piękna, ale i brudu i emocji. Chłodne brzmienie syntezatorów i pulsujący rytm basów przemieniają słuchacza, wciągają w poszczególne historie i nie pozwalają przejść obojętnie. Charyzma sceniczna, wyrafinowane kompozycje i silny głos Iwony to znaki rozpoznawcze Rebeki.

Prawdziwą twarz Rebeki, jej wolność i dzikość, trzeba zobaczyć i usłyszeć na żywo.

 „Brzmienie Rebeki jest niezwykle mistyczne i obłąkańczo taneczne jednocześnie.”

Pigeons&Planes


„Iwona Skwarek i Bartek Szczęsny nie są duetem nowicjuszy, nastolatków, którzy chwilę temu chwycili za instrumenty i przypadkiem nagrali dobry album. To twórcy dojrzali, pewni swoich artystycznych atutów.”

Brand New Anthem

O “Breath” EP piszą:

 “Rebeka wraca z materiałem niedługim, ale znaczącym. O ile jednak na debiucie duet Rebeka celował w piosenki, przeboje parkietów, o tyle teraz stawia na oryginalne brzmienia. „Breath” zaczyna się znamiennymi słowami: „I’m changing”. To ledwie dwa utwory i remiks, ale nawet tyle wystarczyło muzykom do złożenia swego rodzaju deklaracji. (…) Żeby oddać skalę brzmieniowych poszukiwań Rebeki i liczbę produkcyjnych zabiegów obecnych w tych dwóch utworach, można przywołać Radiohead.”

Jacek Świąder, Gazeta Wyborcza


“Utwór tytułowy zaskakuje od pierwszych taktów. Mroczne tło, które przecinają dzikie wokalizy, wprowadza zupełnie nową jakość do brzmienia Rebeki. Pędzący bas nie jest już tą grzeczną, miarową sekwencją znaną z Melancholii czy Unconscious. To dźwięk brudny, potężny, siłą wdzierający się do głowy. Breath to odważne, szalone dzieło, które w niczym nie przypomina tego, co dotychczas wyszło spod rąk duetu Skwarek-Szczęsny (…). Pokazali nowe oblicze, nie mniej interesujące niż to znane z Hellady. Breath to dowód odwagi, ciągłego poszukiwania dźwięków i progresu, który w tym przypadku objawia się w nieoczywistych strukturach utworów i zdecydowanie mroczniejszym klimacie.”

Hubert Grupa, Brand New Anthem

Linki:

Oficjalna strona: http://www.rebekamusic.com
FACEBOOK https://www.facebook.com/RebekaDuo
SOUNDCLOUD https://soundcloud.com/rebekaduo
YOUTUBE: http://www.youtube.com/rebekaduo
INSTAGRAM: http://instagram.com/rebekaduo
TWITTER: https://twitter.com/RebekaDuo