Zaznacz stronę

1 grudnia, godz. 20.00
Promise and the Monster
Bilety: 20 zł przedsprzedaż i 25 w dniu koncertu

Promise and the Monster (właściwie Billie Lindahl) to młoda i niezwykle utalentowana Szwedka, jedna z największych nadziei współczesnego neo-folku.
Wielki talent młodziutkiej artystki odkrył Joakim Gavert z wytwórni Imperial Recordings odpowiedzialnej za ogromny sukces Jose Gonzaleza (to przy boku tego ostatniego Billie zdobywała pierwsze sceniczne szlify). Pierwszy, wydany w 2008 roku album Promise and the Monster zatytułowany „Transparent Knives” został znakomicie przyjęty na całym świecie, płyta ukazała się również w Polsce. Ten owiany szczególną aurą krążek najłatwiej wpisać w nurt neo-folkowy, tym niemniej sztuka Billei Lindahl jest na tyle osobna i wyjątkowa, że nie w pełni poddaje się kategoryzacji. Jak bowiem opisać tę szczególną, skandynawską w duchu atmosferę poetyckiej baśni czy niesamowitości horroru?

Drugi album PatM zatytułowany „Red Tide” ukaże się w Polsce nakładem wytwórni Isound Labels. Szwedzki wydawca pisze o płycie: „to album o niebieskich niebach na pustyni oraz mętnych wodach, o zmęczonych i brzydkich dziewczynach, które uciekają wzdłuż torów i przez plaże, które za długo są w destrukcyjnych związkach, podpalają swoje domy by nigdy do nich nie wrócić.”
Nietrudno zauważyć zmiany, jakie zaszły w muzyce artystki – niezwykle skromne i kameralne kompozycje z czasu pierwszej płyty zastąpione zostały przez piosenki bogato zaaranżowane i „radiowe” w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

Promise and the Monster to singing-songwriting w najlepszym skandynawskim stylu, rzecz dla fanów Stiny Nordenstam, Cat Power, Joanny Newsom czy Tori Amos. Warto wspomnieć o polskim akcencie w karierze artystki – Billie gościnnie wystąpiła na ostatniej płycie rodzimego duetu Twilite, wzbogacając dwa utwory o swoje wielkiej urody partie wokalne. W grudniu Promise and the Monster wystąpi w Polsce po raz pierwszy!