Zaznacz stronę

10 marca, godz. 14.30
Poznań dla Tybetu 2012

Biuro Filipa Kaczmarka, posła do Parlamentu Europejskiego, zaprasza na akcję „Poznań dla Tybetu 2012”, której celem jest wyrażenie solidarności z narodem tybetańskim. Akcja odbędzie się 10 marca o godz. 14:00 na Starym Rynku w Poznaniu pod budynkiem Odwachu. O godz. 14:30 przeniesiemy się do Klubokawiarni Meskalina na Starym Rynku, aby podjąć dyskusję.

10 marca 2012 roku przypada pięćdziesiąta trzecia rocznica pokojowego powstania narodu tybetańskiego przeciwko okupacji chińskiej oraz czwarta rocznica protestów, które objęły cały Tybet w marcu 2008 roku.
Od lutego 2009 roku w Tybecie dokonało samospalenia ponad 20 osób – mniszek, mnichów oraz świeckich i większość z nich zmarła. Tak drastyczne, ostateczne kroki podejmowane są przez Tybetańczyków w odpowiedzi na chińskie działania i trwające w Tybecie prześladowania. Każda osoba, która dokonała aktu samopodpalenia domagała się wolności dla Tybetu i powrotu Dalajlamy.
Kolejna rocznica powstania tybetańskiego jest więc najwłaściwszym momentem na zwrócenie uwagi polskiej opinii publicznej na bezprecedensowe wydarzenia w Tybecie.

Podczas spotkania w Klubokawiarni Meskalina prezentowany będzie poruszający film „Tybet płonie”. Jego zapowiedz znajduje się pod adresem (uwaga sceny drastyczne):