Zaznacz stronę

ptt21 maja, godz. 20.00
Please The Trees
bilety 15/25

W Czechach miłośnikom muzyki alternatywnej nie trzeba przedstawiać tego zespołu. Na terenie Polski i USA są coraz bardziej rozpoznawalni, bo wielokrotnie tam koncertowali i wydali swoje albumy. Byli w naszym kraju już na trzech trasach. Dzielili scenę z kilkoma polskimi kapelami (takimi jak Pustki, Muchy, Mitch & Mitch czy Iowa Super Soccer), byli główną gwiazdą PiotrkOFF Art Festival. W październiku 2010 wydali w naszym kraju swój drugi album „Inlakesh” (Borówka Music/Absent Hours Records).

Takie recenzje płyta zebrała w polskiej prasie:

Skrzyżujcie Nicka Cave’a i jego Bad Seeds z Mogwai’em i będzie mieli względne pojęcie o co chodzi. Please The Trees to czeskie gwiazdy alternatywy, które tworzą muzykę na poziomie niedostępnym dla nadwiślańskich artystów. „Inlakesh” po prostu powala! – Andrzej Ciochoń, magazyn „Lounge”Z rozmachem, surowo, ale bez maksymalnie odkręconego przesteru. No i z melodiami, za które wielu dałoby się pokroić. Czeski film? Nie, ale jest w tym wszystkim jakaś perwersyjna radość, która pozwala uwierzyć, że alt-country nie jest już tylko domeną Jankesów – Maciek Stankiewicz, „Music News”W niektórych momentach niezrozumiała jak czeski film, ale we wszystkich atrakcyjna co najmniej jak Most Karola – Martyna Zagórska, „Elephant Shoe”Przy radiowej (czytaj: Trójkowej) pomocy Please The Trees może spróbować zawalczyć o fanów na polskiej ziemi – Instytut Rozwoju Kultury Alternatywnej (IRKA)Dopiero kiedy pozwoliłem dźwiękom swobodnie płynąć, gdy zaczęły łagodnie brzmieć, coś pękło. Album prezentuje to, czego zawsze w muzyce szukałem. „Inlakesh” to osiem utworów, w których usłyszymy oszczędne aranże, skrzypce, piękne kobiece chórki, spokojny i przyznaję momentami przejmujący głos Vaclava Havelki – Sebastian Brzózka, portal „Magnetoffon”Głos Vaclava „SelFbrusha” Havelki powoduje miękkość w kolanach – portal „We Are From Poland”

 

To tylko kilka recenzji.

Wszyscy muzycy Please The Trees urodzili się w Czechach. Jednak kiedy wychodzą na scenę, widz zapomina, że pochodzą z Pragi i Taboru. Inspiracje artystów sięgają bowiem daleko poza rodzinny kraj.
To właśnie Please The Trees reprezentowali Czechy na amerykańskim South By Southwest Festival 2010 i 2011, jednym z największych festiwali świata! Jesienią kapela ponownie leci do USA na trzecią już trasę. To ten zespół polecała na swojej stronie internetowej Patti Smith. Tak – ta Patti Smith! To właśnie Please The Trees było gwiazdą wszystkich ważnych czeskich festiwali muzycznych. Grali również w innych częściach Europy zbierając wiele pochlebnych recenzji. Dzielili scenę m.in. z Akron/Family, Tindersticks czy Wovenhand (ex-16 Horsepower).

Zespół gościł na trzech trasach koncertowych po Polsce. Prasa pisała później: – Na szczególną uwagę zasługiwał koncert czeskich muzyków z Please The Trees. Pokazali zupełnie nową muzyczną jakość. Warto ją poznać, gdy dojadą w wasze okolice. Anglojęzyczne kompozycje śpiewane przez Vaclava „SelFbrusha” Havelkę wprawiają w pozytywnie melancholijny nastrój – pisała Agnieszka Łopatowska w portalu interia pl.
No właśnie! Liderem i wokalistą kapeli jest Vaclav „SelFbrush” Havelka – songwriter dobrze znany polskiej publiczności. Był w naszym kraju na pięciu solowych trasach i dał ponad 40 koncertów.
Mariusz Wiatrak z „Gazety Wyborczej” pisał: – Czesi też grają alternatywę i mają jej naprawdę godnego reprezentanta. Występuje jako SelFbrush. Spokojnie można o nim dzisiaj napisać, że to jeden z najbardziej obiecujących muzyków z tej części Europy – ocenia dziennikarz. Inspiracje członków zespołu są bardzo różnorodne: od twórczości Mogwai aż po muzykę Neila Younga.

Co ważne – podczas trasy zespół będzie sadzić w Polsce drzewa! Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych kapeli.

Strony internetowe Please The Trees:
www.myspace.com/pleasethetrees
www.pleasethetrees.com