Zaznacz stronę

pass6 listopada, wtorek
Passborgs Odessa 5

Stefan Pasborg jest dzisiaj jednym z najbardziej zapracowanych jazzowych perkusistów na starym kontynencie. Już dawno temu przestał być kojarzony wyłącznie ze skandynawską sceną jazzową. Częste kolaboracje z muzykami jazzowymi innych narodowości sprawiły, że jego nazwisko znane jest coraz większej rzeszy jazzfanów.
W Polsce od kilku już lat znany jest za sprawą koncertów z kwartetem Tomasza Stańko [lider na trąbce, Alexi Tuomarila: piano, Stefan Pasborg: drums, Sławomir Kurkiewicz: bass], w 2007 roku na festiwalach w Kopenhadze i Aarhus Tomasz Stańko przedstawił program z legendarnej płyty 'Balladyna’ w nowym składzie [Tomasz Stańko – trąbka, Stefan Pasborg – perkusja, Anders Jormin – kontrabas, Tim Berne – sax], oba koncerty spotkały się z niezwykle żywiołową reakcją publiczności i krytyków.
Dla zwolenników funkowo-jazzowych odjazdów z pewnością znaną marką jest IBRAHIM ELECTRIC, którego jednym z założycieli jest właśnie Stefan Pasborg. Jeśli dodamy do tego jego nagrania z laptop-jazzową formacją ROD PLANET czy ethno-punk-jazzową FRA DE VARME LANDE wielowymiarowość osobowości muzyka okaże się zadziwiająca.