Zaznacz stronę

21, 23 listopada, 5 grudnia // g. 20.30

jazz_ringwstęp wolny
część programu dla koncertów odbywających się w Klubokawiarnii Meskalina

beatsBEATS & PIECES BIG BAND (UK), 21.11, wtorek, godz.20.30

to brytyjski zespół jazzowy, który prowadzi kompozytor i dyrygent Ben Cottrell.
Beats & Pieces Big Band składa się z czternastu muzyków grających ze sobą od 2008 roku. Wzajemne relacje oraz indywidualne gusta muzyczne kształtują repertuar grupy czerpiąc z tak różnorodnych źródeł jak Michael Jackson, Björk czy Radiohead ale także Duke Ellington oraz Gil Evans.
Zespół wydał swój debiutancki album zatytułowany Big Ideas w marcu 2012 r. w Efpi Records, małej wytwórni prowadzonej przez lidera zespołu. Od tego czasu, Beats & Pieces z powodzeniem występowali w Irlandii, Niemczech, Francja oraz Norwegia; mieli swój czas antenowy w BBC Radio 2, 3 i Radio 6music; oraz otrzymali liczne nagrody między innymi dla najlepszego brytyjskiego debiutanta za rok 2013 oraz nagrodę Jazz FM Awards w 2014 roku. Długo oczekiwany drugi album zespołu pod tytułem All In został wydany w czerwcu 2015 roku zyskał sporą popularność oraz ugruntował reputację Beats&Pieces jako jednego z najbardziej oryginalnych i dynamicznych zespołów tego rodzaju.
Członkowie zespołu:
Ben Cottrell : director
Anthony Brown, Ollie Dover, Tom Ward : saxophones
Owen Bryce, Graham South, Nick Walters : trumpet
Richard Foote, Simon Lodge, Richard McVeigh : trombone
Anton Hunter : guitar
Richard Jones : piano/Rhodes
Stewart Wilson : bass
Finlay Panter : drums
Alex Fiennes : sound engineer

Linki:
http://beatsnpieces.net/
http://music.beatsnpieces.net/album/all-in

 

szczepanik-kmieciakSZCZEPANIK/KMIECIAK-PIANO DIALOG,  23.11, czwartek, g.20.30

Nurt neo-classical, który reprezentują tacy artyści jak Nils Frahm, Ólafur Arnalds czy Ludovico Einaudi, zdobywa coraz szersze grono słuchaczy. Swoich przedstawicieli ma także w Polsce. Do najciekawszych pianistów z tego kręgu zaliczyć można Michała Kmieciaka oraz Wojtka Szczepanika. Podczas trasy PIANO DIALOG będzie można zobaczyć ich na jednej scenie, na której prowadzić będą fortepianowy dialog.

Łączą ich miłość do dźwięków fortepianu, niebywała wrażliwość oraz upodobanie do improwizacji. Odróżnia – styl i sposób budowania muzycznej narracji. Z romantyzmem Michała Kmieciaka kontrastuje minimalizm Wojtka Szczepanika. Każdy z nich zagra kilka solowych utworów, a w finale koncertu wystąpią wspólnie.

Pochodzący z Poznania Michał Kmieciak w swojej twórczości łączy klasyczne brzmienie z popową melodyjnością i filmowym klimatem. Swoje kompozycje wydał na płycie „Love Lost”, wydanej w 2016 roku, nagranej wspólnie ze skrzypaczką Dominiką Dołżyńską i wiolonczelistką Aleksandrą Walczak. Z sekcją smyczkową koncertował m. in. na Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Festiwalu Sztuki Współczesnej w Słubicach oraz na najważniejszych festiwalach showcase’owych: Spring Break w Poznaniu i Seazone w Sopocie. Zdarza mu się występować także solo, np. podczas poznańskiej edycji Piano Day 2017, którą zainicjował. Zanim poświęcił się karierze solowej, występował w indie-popowej grupie Hello Mark, z którą grał m. in. na Open’er Festival oraz w studiach TVP i Polskiego Radia.

Także Wojtek Szczepanik nim odnalazł się w nurcie neoklasycznym, grywał w zespołach o rozmaitej stylistyce. Mieszkający w Tczewie artysta grając rocka dowiedział się jak kontrastować ze sobą energię ze spokojem, w bluesie odnalazł sposób na wyrażanie siebie przez improwizację, z kolei dzięki jazzowi weszły mu w krew synkopy i harmoniczne rozwiązania. Wszystkie te elementy wykorzystuje przy komponowaniu swojej muzyki. W ubiegłym roku ukazał się jego minialbum „Instynkt”, na którym kompozytor podjął się próby uchwycenia piękna natury, jej spokoju i potęgi. Aby uzyskać niepowtarzalne brzmienie nagrał go na pianinie ustawionym pośrodku zabytkowej, drewnianej kaplicy. Odbijający się od dębowych desek dźwięk charakteryzuje się barwą ciepłą, głęboką i pełną.

Podczas trasy PIANO DIALOG słuchacze będą mieli niepowtarzalną okazję, by skonfrontować brzmienie i styl obu kompozytorów, a także usłyszeć ich w duecie. Na dwa pianina wykonają kilka utworów przygotowanych specjalnie na tę okazję.

 

Eden-Bareket Eden Bareket Trio (USA), 5.12, wtorek, godz. 20.30

Mimo krótkiego stażu na muzycznych scenach Nowego Jorku, urodzony w Argentynie pochodzenia żydowskiego saksofonista barytonowy szybko zyskał renomę i uznanie jako świetny muzyk towarzyszący. Rzeczywiście grupowe projekty Bareketa zachwycają różnorodnością i pokazują, że dla artysty nie ma rzeczy niemożliwych i może współpracować zarówno z cenionym klasycznym zespołem Eyal Vilner Big-Band, autorską grupą Ari Hoenig Nonet a nawet inspirowaną etiopskim jazzem Anbessa Orchestra. Rozwijając solową karierę Bareket wplótł wcześniejsze doświadczenia we własny projekt –trio założone wraz z basistą Or Bareket i perkusistą Felix Lecaros. Ich szczególnie minimalistyczna i prosta  muzyka z korzeniami w funky i czarnej instrumentalizacji otwiera nowy, szeroki obszar muzyczny.

https://www.edenbareket.com/

skład:
Eden Bareket – saksofon barytonowy
Phil Donkin – bas
Ivars Arutyunyan – perkusja

oraz notki prasowe:

„Chciałbym usłyszeć więcej każdego z trzech muzyków trio”. -Dave Wayne, All about Jazz
„Nie da się grać lepiej jako saksofonista barytonowy” -Raul da Gama, JazzdaGama
„Jeden z najpiękniejszych albumów izraelskiego jazzu jakie mam w pamięci” -Ben Shalev, Haaretz