Zaznacz stronę

6 kwietnia // godz. 19.00

kleyff1

bilety: 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu

Gdy w 1970 zakładał wraz z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim Salon Niezależnych, z którym trzykrotnie wygrał Famę, był jeszcze studentem architektury. W życiorysie, którego starczyłoby na film długometrażowy i kilka książek, znalazło się miejsce na zarobkowe zbieranie szyszek, działalność opozycyjną,  fascynację buddyzmem,  malarstwo czy prace na wysokościach. Największą jego miłością zawsze jednak była i nadal jest muzyka.

Salon Niezależnych po kolejnych wygranych Famach błyskawicznie znalazł się u szczytu popularności. Kabaret był jednak szykanowany z powodu politycznego wydźwięku jego twórczości, a w 1976 roku został  ostatecznie ukarany przez władze PRL zakazem występów. Jacek przeniósł się na wieś, a przerwa w regularnej działalności scenicznej trwała do roku 1986, kiedy założył Orkiestrę Na Zdrowie. Grupa zaproszona na pierwszy  Przystanek  Woodstock w 1995 r. od razu zdobyła „Złotego Bączka”- główną nagrodę publiczności.

kleyff2Działalność zespołu opiera się głównie na czterogodzinnych „otwartych próbach”, w których bierze udział liczna publiczność z całej Polski. Muzyka ONZ, jak określają sami członkowie zespołu, to: naturalna muzyka do ruchu i do słuchu, silnie osadzona w rytmie. Swoisty styl zespołu oparty jest na syntezie muzyki reggae z muzyką etniczną – są tu rytmy folkowe i rockowe. Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, występowało w nim (a niektórzy nadal występują) wielu muzyków, m.in. Antonina Krzysztoń, Kuba Sienkiewicz, Aleksander Korecki, Jerzy Słomiński, Anna Patynek, Daniel Słomiński, Jacek „Łoś” Osior, Sebastian Pikula, Joanna Ewa Zawłocka, Wojciech „Morawiec” Morawski, Iga Kazimierczyk, Artur „Świtek” Świtkowski, Jacek Mazurkiewicz.

Dziś Jacek Kleyff regularnie koncertuje w kilku składach osobowych. Śpiewa zarówno piosenki z okresu Salonu Niezależnych jak i Orkiestry Na Zdrowie, dzięki czemu te dwie części jego muzycznego życiorysu komponują się w jedną całość. Po twórczość Jacka sięgają też inni artyści: Ewa Błaszczyk, Maryla Rodowicz, Kuba Sienkiewicz czy zespół Akurat, a fragmenty jego przenikliwych i lapidarnych tekstów na stałe trafiły do języka potocznego.

Na scenie towarzyszyć będzie Jackowi Kleyffowi Nastazja Niakrasava – wokalistka, urodzona w Kazachstanie w rodzinie białorusko-rosyjskich przesiedleńców. Wychowała się na Białorusi, od 2009 r. mieszka w Polsce. Występowała z etno-jazzową grupą NHS, w 2008 r. utworzyła z Pawłem Ryżkowem formację FolkRoll. Od 2011 r. współpracuje z formacją R.U.T.A.

Uczestniczka wielu międzynarodowych festiwali, laureatka prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix oraz Nagrody im. Czesława Niemena 12. Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2009. W lipcu 2011 roku ukazała się płyta zespołu FolkRoll i Nasta Niakrasava pod nazwą Vir, wydana przez Polskie Radio.

Wokalistka i badaczka kultur ludowych. Od dłuższego czasu zajmuje się muzyką białoruskiego Polesia, a w ciągu ostatnich dwóch lat prowadzi także badania w zakresie kultury muzycznej Nadniemnia.

W swojej praktyce muzycznej odwołuje się do tradycyjnych manier wykonawczych, które stanowią znak rozpoznawczy projektów, w które wokalistka się angażuje. W ramach zespołu Kviecień rekonstruuje ludowe pieśni i tańce białoruskie. Od 2016 roku występuje z Jackiem Kleyffem i Orkiestrą Na Zdrowie, z którymi nie tylko śpiewa, ale także gra na akordeonie i cymbałach.