Zaznacz stronę

et620 maja, wtorek, godz. 19.00
ET TUMASON
support: WYBLUSOWANI

12 zł przedsprzedaż, 20 zł w dniu koncertu

Nie ma islandzkiego artysty, który w ostatnich latach częściej odwiedzałby Polskę. Zagrał już w naszym kraju sześć tras koncertowych! Wiosną przyjedzie na kolejną. Dał w sumie na terenie Polski ponad 90 koncertów, które były bardzo entuzjastycznie przyjmowane. Polska publiczność go uwielbia! Dwa lata temu zagrał w naszym kraju 21 koncertów dzień po dniu. Kim jest tajemniczy Islandczyk i jaką serwuje muzykę? Powiedzieć, że ET Tumason gra bluesa, to prawie nic nie powiedzieć. Gra najdzikszego delta-bluesa, jakiego można zagrać tylko na akustycznej gitarze i samemu zaśpiewać!!!
Podczas ostatniego polskiego tourne miało miejsce wydarzenie bez precedensu. ET Tumason otrzymał „Parzydło” – I Nagrodę im. Jana Parzybrody! Statuetkę i nagrodę islandzki muzyk odebrał w klubie Fado w Aleksandrowie Kujawskim. ET został nagrodzony za wkład w rozwój kultury w Kujawsko-Pomorskiem.

Pracował jako sklepikarz, ogrodnik i śmieciarz, ale nie dobra materialne i sprawy przyziemne, ale blues jest jego życiem! Ta fascynacja zaczęła się gdy w wieku 13 lat znalazł na śmietniku stare nagrania Roberta Johnsona i Freda McDowella. Jako 18-latek musiał opuścić swoje miasto – Reykjavik z powodów, których nie chce ujawnić. Przybył do Berlina, gdzie trafił do małego labelu 8MM Musik, stworzonego przez ludzi ze słynnego klubu 8MM. Pijąc przy barze zostawił im swoją płytę demo i zniknął. Ludzie z 8MM tak zachwycili się jego surowym bluesem, że zaczęli go szukać w całym mieście, by w końcu trafić na niego w najpodlejszej berlińskiej dzielnicy czerwonych latarni.
Zaproponowali mu tyle piwa, ile jest w stanie wypić i dali możliwość grania koncertów w 8MM, co zdarzało się tam nadzwyczaj rzadko. Dzikie i nieprzewidywalne koncerty ET Tumasona zyskały sławę w całym mieście, dzięki której zagrał potem w wielu innych klubach Berlina. Obecnie ET Tumason żyje między Reykjavikiem, Berlinem, Kopenhagą i Pragą. Stale podróżuje. W międzyczasie odwiedza Polskę, gdzie daje niezapomniane koncerty.

Nakładem 8MM Musik ukazała się płyta, będąca zapisem jednego z koncertów ET. W Polsce album dystrybuowała wytwórnia Gusstaff Records (krążek również jest już wyprzedany). Utwory z płyty gościły m.in. na antenie radiowe Trójki w programach Agnieszki Szydłowskiej. Sam ET również grał na żywo w kilku polskich rozgłośniach radiowych. W 2010 roku wydał limitowaną płytę (50 sztuk, Borówka Music/Locco Records) z zapisem koncertu z… Wołowa. Album rozszedł się w jeden dzień. W Polsce szalony Islandczyk występował z czołówką bluesa (Dżem, Wielebny Blues Band, Romek Puchowski) jak i sceny alternatywnej (The Car Is On Fire, Bajzel, Peter J. Birch).

Strona internetowa artysty: www.myspace.com/ettumason

WYBLUSOWANI (Iga Grzebielucha i Michał Kokot) – Grają ze sobą od 2013 roku.
Muzyka krąży w okolicach bluesa, soul, gospel. Dwuosobowy skład czerpie inspiracje z różnych źródeł. Najważniejszy jest przekaz, dlatego nie ograniczają ich w żaden sposób wyżej wymienione gatunki. Dwuosobowy skład czerpie inspiracje z różnych źródeł. Łącząc różne style, duet stara się nie zapominać o jednym – to co wspólnie robią, ma oddziaływać na publiczność i pokazywać piękno muzyki akustycznej.