Zaznacz stronę

dont3 września, godz. 20:00
Don’t Ask Smingus!
Bilety tylko 10 zł
Bilety dostępne w klubie

Od kilku miesięcy zbierają bardzo pozytywne recenzje w prasie. Grają też świetne koncerty na terenie całej Polski! Wychwala ich m.in. „Gazeta Wyborcza”, gra radiowa Trójka, a zespół gra pierwszą, intensywną trasę koncertową po Polsce. Mowa o grupie Don’t Ask Smingus! To międzynarodowa kapela. W składzie ma przedstawicieli Polski, ale też Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Grupa, na co dzień stacjonująca w Krakowie, wypuściła w listopadzie debiutancki album „Landslide”. Płyta zebrała świetne recenzje!

Ciut więcej może wytłumaczyć wspomniana „Gazeta Wyborcza”: – Stylowy blues z odrobiną folkowego songwritingu, rockowe ballady spod znaku Johnny’ego Casha, zarażające uszy melodie. Całość brzmi zaskakująco spójnie, raz z rockowym sznytem, kiedy indziej z dobrą autorską piosenką w stylu Damiena Rice’a czy Jeffa Buckleya. Posłuchajcie Don’t Ask Smingus! – pisał o zespole Mariusz Wiatrak w największym polskim dzienniku.

Oto kilka recenzji, jakie otrzymała płyta „Landslide”:

Don’t Ask Smingus to najbardziej obiecujący przedstawiciele krakowskiej sceny muzycznej. – Mariusz Wiatrak, „Gazeta Wyborcza”
Nagrali materiał cudownie zespolony. Utwory sięgają głęboko. Nurkują w emocjach. Zespół ma pomysł. I dzięki temu ta płyta odniesie sukces! – Martyna Zagórska, „Elephant Shoe”
Kawał naprawdę wybitnej, niezależnej sztuki. Zanurzeni w emocjach podziwiamy r’n’b z domieszką folku i funku w perfekcyjnym wykonaniu. – „Aktivist”
Jeśli myślicie, że oryginalność w muzyce to zjawisko czasów minionych, to zapewne nie słyszeliście jeszcze tego, co ma Wam do zaproponowania Smingus – Rafał Ziemba, „Kulturatka”
To płyta, która wyróżnia się muzyczną dojrzałością. Nie ma na niej przypadkowych dźwięków. Pełna jest spontaniczności, zwyczajnej radości grania oraz świeżości, której pozazdrościć by mógł niejeden rodzimy zespół. Całości uroku dodaje świetny głos wokalisty. – Wojciech Żurek, „Splot”
Wrażliwość jaką dzieli się z nami Don’t Ask Smingus tkwi w rejonach eksponowanych przez wielkich bardów muzyki: Boba Dylana i Johna Casha. I nie jest to jedyny komplement, jaki można wystawić płycie „Landslide”. – Łukasz Mijała, portal Gery
Od Don’t Ask Smingus ciężko oderwać ucho. „Landslide” to przyjemna wędrówka przez muzyczne stylistyki, gatunki, tradycje, wikłająca odbiorcę w sieć odwołań i nawiązań, wywołująca co pewien czas efekt deja vu. To podróż, dodajmy, jak na polskie warunki wysoce komfortowa! Debiutancki album Don’t Ask Smingus poleciłabym każdemu. – Malwina Mus, „Uwolnij Muzykę”
Mimo braku jakiegoś wspólnego motywu przewodniego, album brzmi zaskakująco dobrze. – Sebastian Brzózka, „Magnetoffon”
Jest rockowy pazur, jest korzeń sentymentu do folku, jest melancholijny blues i teksty, które bywają nieco przewrotne, jednak zawsze na sobie skupiają uwagę. Ta płyta to naprawdę przyjemne doznanie. – Katarzyna Perżyło, „Miesiąc w Krakowie”

Wróćmy do samej kapeli. Muzycy poznali się w Krakowie, gdzie na co dzień rezydują. Właśnie tam David Molus, przybysz z Wyspy i jego wierna gitara spotkali na swojej drodze Tomka Zapałę, bluesowego rewolwerowca. Nie połączyła ich wspólna mowa, ale zrobiły to znajome nuty: Dylan, Cash czy Yorke. Obaj panowie wyruszyli w muzyczną podróż. Zanim jeszcze wyjechali za rogatki dołączył do nich wędrowny bard, Amerykanin Thymn Chase. Wkrótce jego głos, klawisze i melodyka splotły się na dobre z wątkiem rozpoczętym przez Molusa i Zapałę… i tak ta historia trwa do dziś uzupełniona w trakcie przez basistę Jurka Drobota i perkusistę Jarka Wykę. Zespół gra rhythm’n’bluesa z rockowym zacięciem, głębokim sentymentem do folku, prawdziwym uczuciem dla funku i niegasnącą miłością do szarpiących duszę tekstów.

Album Don’t Ask Smingus „Landslide” (Gusstaff Records/Borówka Music/Loose Wire) ukazał się w listopadzie. Premierę miał w radiowej Trójce. Od razu został Płytą Tygodnia w Radiu Kraków, fragmenty albumu grane były w dziesiątkach lokalnych rozgłośni w całej Polsce. Utwory z „Landslide” trafiły też na kilka list przebojów.

Don’t Ask Smingus tworzą: David Molus (śpiew i gitary), Tomasz Zapała (gitary), Thymn Chase (śpiew i instrumenty klawiszowe), Jurek Drobot (gitara basowa) i Jarek Wyka (perkusja).

Posłuchaj Don’t Ask Smingus: www.myspace.com/dontasksmingus