Zaznacz stronę

daga322 kwietnia, poniedziałek, godz. 20.00
DAGA DANA
bilety: 20 zł przedsprzedaż, 30 zł w dniu koncertu

Kwietniowy koncert w poznańskiej Meskalinie będzie zapowiedzą nowej płyty DagaDana pt. List do Ciebie. Zespół tym razem prócz poznanianki Dagi Gregorowicz, lwowianki Dany Vynnytskiej i pochodzącego z Częstochowy Mikołaja Pospieszalskiego zagra z wybitnym perkusistą Frankiem Parkerem z Chicago.
To będzie nietypowy koncert jak i nietypowy materiał, w całości poświęcony wierszom Janusza Różewicza. Zgodnie z pragnieniem wspierającej nas rodziny, w tym brata Tadeusza Różewicza, staramy się dotrzeć do jak największej ilości ludzi, z zapomnianymi dotąd wierszami poprzez naszą muzykę.
W pracy nad nowym albumem dążyliśmy do tego, by muzyka podkreśliła piękno poezji. Nad całością produkcji muzycznej czuwał Marcin Pospieszalski (współpracował między innymi z zespołami: Armia, Raz Dwa Trzy, Martyna Jakubowicz, Zakopower, Tie Break, Young Power, Soyka Yanina %26 Kompania oraz Anną Marią Jopek.) Do współpracy zaprosiliśmy również amerykańskiego perkusistę Franka Parkera (współpracował z Kurtem Ellingiem, Chicago Jazz Ensemble, Benny Carter, Randy Breckerem, Markiem Murphy, Joem Lovano, Bobbym Watson, Johnem Patitucci).

Różewiczów było trzech […]. Z trzech braci Różewiczów dwaj – Tadeusz i Stanisław – wpisali się do księgi kultury polskiej. Janusz, dopiero zaczynał pisać.
Chciał pisać, tak, jak chciał żyć. W 1938 roku dostał nagrodę za wiersz, w 1939 roku walczył jako podchorąży. I później – w konspiracji.
Dnia 9 czerwca 1944 roku, w sześć lat po otrzymaniu matury, został przez Gestapo aresztowany w Łodzi i 7 listopada rozstrzelany.
[…] Wdzieram się słowem w ciszę wspomnień, żeby ta cisza nie stała się zapomnieniem…
Przyłubski F., Wspomnienie o Januszu Różewiczu. Janusz Różewicz a reminiscencje, University of Ottawa, 2001