Zaznacz stronę

baby21 grudnia, godz. 20.00
Babooshki
wstęp wolny

Dzięki współpracy Meskaliny z księgarnią Tristero, w ramach projektu „Dobry Film Lepsza Książka” – zapraszamy na specjalny świąteczny koncert do Meskaliny

Babooshki to zespół, który powstał w 2009 roku. Jego pomysły muzyczne opierają się na bogatej tradycji Kresów Wschodnich. Słowiańskie melodie uzyskują jazzową oprawę, łącząc cechy folkloru z nietypową harmonią. Wszystko to krystalizuje się w akustycznym brzmieniu gitary i kontrabasu, wokalistki zaś pokazują, jak wiele podobieństw zachodzi pomiędzy reprezentowanymi przez nie kulturami. Wspólna płaszczyzna dźwięków pozwala zatem ująć etniczność jako pole różnych energii i indywidualności.

„PŁYTA KOLĘDY I SZCZEDRIWKI”
Płyta grupy Babooshki, laureatki II miejsca Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2012 roku, to zbiór 11 unikatowych opracowań tradycyjnych pieśni kolędowych pochodzących z regionu południowo-wschodniej Polski i Ukrainy.

Kolędy podzielono ze względu na różnorodną tematykę. Znaleźć tu można te panieńskie i kawalerskie o charakterze zalotno-miłosnym czy te nawiązujące do biblijnej historii poszukiwania noclegu u bogatego i biednego gospodarza przez Maryję, czy wreszcie pieśni zwiastujące dobrą nowinę. Tytułowe szczedriwki to z kolei pieśni mające zapewnić urodzaj i dostatek, związane z popularnym zwyczajem chodzenia po tzw. szczodrakach.

Prace nad tą płytą zaczęły się już kilka lat wcześniej, ale materiał nagrano ostatecznie w zeszłym roku. Dwie wokalistki: Karolina Beimcik i Dana Vynnytska wykonują je dwujęzycznie, po polsku i ukraińsku, przypominając o wspólnej tradycji dwóch bliskich sobie kultur. Utwory zagrane zarówno ludowo jak i jazzowo to odniesienie do różnych inspiracji muzyków.

Na koncercie w Meskalinie wystąpią:
Karolina Beimcik (voc,viol)
Dana Vynnytska (voc)
Krzysztof Dys (fortepian)
Michał Jaros (kontrabas)